PROGRAM

Wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące odbędą się w Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50, Gdańsk

KONCERTY

25.08 / piątek
18:00 Kapela Irka Wojtczaka (PL)
19:30 NAZVA (UA)

Bilety / Karnety
Tłumacz PJM

od 21.00 Afterparty, Café Absinthe | ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny)

26.08 / sobota
18:00 TALES Stanisław Soyka & Buba Badje Kujateh (PL / GMB)
19:30 Helsinki Cotonou Ensemble (FIN / BJ)

Bilety / Karnety
Tłumacz PJM

21.00 Afterparty, Café Absinthe | ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny)

27:08 / niedziela
18:00 Cisco Pema Trio (DE / AR)
19:30 Amsterdam Klezmer Band (NL)

Bilety / Karnety
Tłumacz PJM


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawa / Warsztaty / Pokazy / Animacje

18.08-10.09
godz. 10:00 18:00
Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Musical Industry – wystawa malarstwa Rity Staszulonok z Białorusi
Wernisaż: 18.08 (piątek), godz. 18.00
podczas wydarzenia odbędzie się koncert akordeonisty Yegora Zabelova z Białorusi

25.08 / piątek
15.00-17.00
Pokaz i nauka haftu wstążeczkowego | prowadzenie: Oksana Kokarova
Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego | prowadzenie: Marta Zvarych
Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) | prowadzenie: Ivanna Rubliuk

➡ 26.08 / sobota
11.00-15.00
Warsztaty Visual Vernacular | obowiązują zapisy
Prowadzenie: Edyta Kozub

Tłumacz PJM

13:00 – 17:00
Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku 🇺🇦

15.00-17.00
Pokaz i nauka haftu wstążeczkowego | prowadzenie: Oksana Kokarova
Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego | prowadzenie: Marta Zvarych
Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) | prowadzenie: Ivanna Rubliuk

➡ 27.08 / niedziela
13.00-15.00
Warsztaty beatbox |
Obowiązują zapisy
Prowadzenie: Jan Elf Czerwiński
Tłumacz PJM

13:00 – 14:30
Warsztaty  Język turecki bez tajemnic | wstęp wolny
Organizator: eturecki.pl

13:00 – 17:00
Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku 🇺🇦

15:00 – 17:00
Koncert Zespół Muzyki Tureckiej Semavi (tradycyjne utwory tureckiej muzyki ludowej) | wstęp wolny

ARTYŚCI

🇵🇱 Kapela Irka Wojtczaka  – grupa łączy folklorystyczne tropy z jazzową improwizacją. Inspiracją dla materiału, który usłyszymy były Pieśni ludu polskiego Oskara Kolberga. Legendarny etnograf skupił się w nich na opisie muzyki regionu łęczyckiego, z którego pochodzi Irek Wojtczak: „To kolejna odsłona tej muzyki, inspirowana i oparta na motywach ludowych, w której nie stawiam na precyzję odtwórczą tradycji. Zaaranżowałem muzykę, w której pokazać pragnę wachlarz możliwości jej asymilacji z muzyką improwizowaną, graną przez wspaniałych artystów polskich poszukujących wrażeń w tej właśnie materii dźwiękowej. Tomasz Dąbrowski, Max Mucha i Jan Młynarski od początku byli w tym projekcie i to właśnie z myślą o nich wybrałem i zaaranżowałem tę muzykę”.
Więcej

🇺🇦 NAZVA – galicyjsko-donbaski zespół założony we Lwowie w 2019 roku. Styl NAZVY określa się często jako „alternatywny etno-art-chaos”, gdzie dwie osoby na scenie tworzą muzykę przy użyciu takich instrumentów jak kontrabas, altówka, klawisze i floor tom. Pod koniec 2022 roku zespół wydał swój debiutancki album NAZVA, na którym znalazło się dziewięć kompozycji. Jedną z nich jest Sigele-Migele – utwór w ciągu miesiąca zajął pierwsze miejsce na ukraińskiej top liście serwisu Shazam i uzyskał ponad 4 miliony wyświetleń na YouTube.
Więcej

Bilety / Karnety

Powrót do programu

🇵🇱 🇬🇲 Action Direct Tales: Soyka & Kuyateh – wspólne przedsięwzięcie dwóch wyjątkowych muzyków, są to:

Stanisław Soyka – wokalista jazzowy, skrzypek, pianista i kompozytor. Wciąż inny, wciąż nowy, zaskakujący, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z wywiadów artysta powiedział: „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam, by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę, by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

Więcej

oraz

Buba Kuyateh – pochodzący z Gambii wirtuoz kory i kompozytor. Jego ojczystym językiem jest mandinka – ponieważ nie posiada ona formy pisemnej, tradycyjna wiedza przekazywana jest za pomocą pieśni wykonywanych przez rodziny jali. Członkiem takiej właśnie rodziny muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu kultury i obyczajów był Buba. Od najmłodszych lat uczył się gry na korze i śpiewu, występował. Jego dorosłe fascynacje artystyczne, choć osadzone w tradycji muzyki afrykańskiej, otwierają się na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami.
Więcej

🇫🇮 Helsinki Cotonou Ensemble – w 2009 roku fiński gitarzysta Janne Halonen odbył podróż do Afryki, do Beninu, aby poznać muzykę i rytmy voodoo. Na miejscu poznał mistrza muzyki perkusyjnej i wokalistę Noëla Saïzonou. To spotkanie zaowocowało ideą stworzenia zespołu łączącego tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej (afrobeat) z jazzem. Tak właśnie powstało Helsinki Cotonou Ensemble będące dziś ośmioosobową grupą koncertującą na całym świecie.
Więcej

Bilety / Karnety

Powrót do programu

🇦🇷 Cisco Pema – pochodzący z Argentyny basista i wokalista mieszkający i tworzący w Berlinie. Jego twórczość to uwodząca ucho mieszanka południowoamerykańskiego brzmienia z elementami jazzu. Nowoczesne struktury artysta łączy z mariażem tradycyjnych i współczesnych rytmów, tworząc niepowtarzalne i oryginalne brzmienia. Urodzony w Buenos Aires, obecny na scenie od wczesnego dzieciństwa, Cisco Pema przeniósł się do Austrii, aby zdobyć dyplom z jazzu i muzyki improwizowanej. Następnie, w Berlinie, rozpoczął karierę solową, prezentując swój debiutancki album (2016). Dzisiaj na koncie ma już cztery albumy studyjne i ponad sto koncertów zagranych w Europie i Ameryce Południowej.
Więcej

🇳🇱 Amsterdam Klezmer Band – ich twórczość to mieszanka muzyki klezmerskiej z elementami jazzu, wpływami bałkańskimi oraz brzmieniami kultury romskiej. Początkowo grali tradycyjną muzykę żydowską na ulicach Amsterdamu. Zespół tworzą: sekcja dęta, kontrabas, akordeon, perkusja i wokalista o odeskich korzeniach. Do tej pory AKB nagrał 19 albumów. Swoją muzykę zespół prezentował na wielu scenach świata. W tym roku grupa świętuje 25-lecie swojej działalności.

Więcej

Bilety / Karnety

Powrót do programu

OPISY WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

Musical Industry | WYSTAWA malarstwa Rity Staszulonok (BY)

Wystawa składa się z serii obrazów inspirowanych poetyckim tłumaczeniem nazw dźwięków:
Do – Dominus (Pan); Re – rerum (materia); Mi – miraculum (cud); Fa – familias рlanetarium (układ słoneczny); Sol – solis (słońce); La – lactea via (droga mleczna); Si – siderae (niebiosa). Każdemu z dźwięków odpowiada dawny instrument muzyczny (tamburyn, portatyw, cytra, lutnia, fidel, harfa) oraz kolor spektralny – barwy zaczynają się tu od czerwieni i kończą na fiolecie. Ten niezwykły dźwiękowo-wizualny spektakl rozegra się w gotyckiej scenerii Centrum św. Jana.

Rita Staszulonok (BY) – absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka programu Gaude Polonia, Instituto Sacatar, stypendium kulturalnego Miasta Gdańska, stypendium twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, a także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert akordeonisty Yegora Zabelova.

Yegor Zabelov (BY) – kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej, który obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku. Swoją pracę poświęca odkrywaniu możliwości instrumentu, w którym się specjalizuje. Akordeon staje się w jego rękach narzędziem kreowania przeżyć mistycznych, a występy przybierają formę muzycznego rytuału. W ciągu ostatnich kilku lat Zabelov skupił się na karierze solowej. Muzyk jest częstym gościem europejskich festiwali. W Polsce występował m.in. podczas Ethno Portu w Poznaniu, Ethniesy w Bydgoszczy, Solidarity of Arts w Gdańsku oraz festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie. W 2022 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Gaude Polonia oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańsk.

Powrót do programu

🔘 Warsztaty haftu wstążeczkowego
Zapraszamy do udziału w fascynujących warsztatach prowadzonych przez Oksanę Kokarovą – Ukrainkę, która od wielu lat związana jest z Gdańskiem. Oksana organizuje wyjątkowe warsztaty dla mam i ich pociech. Jej ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z rękodzieła oraz animacji społecznej gwarantuje wartościową i inspirującą naukę. Na zbliżającym się Festiwalu Kultur Oksana Kokarova zaprezentuje sztukę haftu wstążkami. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać różnorodne techniki tego pięknego haftu, wykorzystując przy tym wstążki jako narzędzia. To nie tylko okazja do nauki nowej umiejętności, ale także możliwość stworzenia własnego, kwiatowego obrazu. Efekt prac uczestników może stać się wyjątkowym elementem garderoby lub przyciągającym uwagę akcesorium w ich domach. Dołącz do nas i daj się porwać fascynującej przygodzie twórczości i integracji na warsztatach prowadzonych przez Oksanę Kokarovą. Niezależnie od wieku czy doświadczenia, każdy znajdzie coś dla siebie.


🔘 Warsztaty malarstwa ukraińskiego – petrykiwka
Malarstwo petrykiwskie pochodzi z obwodu dniepropietrowskiego, z wioski Petrykiwka. Jest to dawna technika, która polegała na dekorowaniu i ozdabianiu chat i elementów wnętrza, a później również przedmiotów codziennego użytku. Dominują w niej motywy kwiatowe, zwierzęce, przedstawienia pejzaży i ludzi. Wszystko to zanurzone w niesamowitej kolorystyce i wykonywane w nietypowych technikach. W 2013 roku UNESCO uznało sztukę petrykiwską za niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Warsztaty poprowadzi Marta Zvarych – malarka, projektantka wnętrz, tatuażystką preferującą styl folkart.

🔘 Warsztaty malowania na tkaninach
Wspólnie, krok po kroku, przejdziemy przez twórczy proces. Zaczniemy od tworzenie tzw. moodboardów, przygotowywania wstępnego szkicu, przekształcenie szkicu w rysunek na produkcie (np. na torebce, koszulce). Następnie przygotujemy wybrany materiał do malowania farbami akrylowymi i przejdziemy do tworzenia obrazu na tkaninie.
Prowadząca: Ivanna Rubliuk – artystka, graficzka komputerowa oraz ilustratorka, ekspertka w dziedzinie ręcznie malowanych obrazów oraz murali artystycznych.

Więcej

Powrót do programu

🔘 Warsztaty Visual Vernacular
Visual Vernacular to rodzaj sztuki, dla której inspiracją są kino, komiksy, gry wideo oraz życie. To forma ekspresji teatralnej łączącej takie elementy jak mimika, pantomima, gesty, język migowy, storytelling oraz poezja kształtu i ruchu ciała. VV to doskonały sposób, aby pokazać ludziom piękno i wyjątkowość kultury Głuchych.
Warsztaty poprowadzi Edyta Kozub – pasjonatka i lektorka polskiego języka migowego, od wielu lat zaangażowana w szerzenie wiedzy na temat kultury Głuchych. Od kilku lat polska artystka Visual Vernacular.

Więcej

Obowiązują zapisy

Powrót do programu 

Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku

🇺🇦⬇

W trakcie wydarzenia będzie można kupić książki w języku ukraińskim oraz ukraińskie rękodzieło, jak również spotkać się z autorami z Ukrainy i wziąć udział w prezentacji książek wydanych w 2023 roku przez ukraińskie wydawnictwa. Część środków uzyskanych ze sprzedaży książek i wyrobów zostanie przekazana na zakup materiałów dla ukraińskiego wojska.
Ponadto odbędą się warsztaty recyklingowe z tworzenia ilustracji książkowej: użyjemy materiałów przekazanych przez Babę z Wrzeszcza – inicjatywę społeczną skupiającą niepotrzebne ludziom „skarby” (tkaniny, włóczki, artykuły pasmanteryjne etc.) i przekazującą je na rzecz szkół i warsztatów rękodzielniczych.
Fundacja RC
Biblioteka Ukraińska w Gdańsku / FB
Baba z Wrzeszcza / FB

🇺🇦

Ярмарок української літератури в рамках діяльності Української бібліотеки в Гданську
Під час ярмарку української літератури ви матимете можливість познайомитися з авторами з України, придбати книги українською мовою та українськими сувеніри, відвідати презентації книжок, виданих у 2023 році українськими видавництвами.
Купуючи товари на Ярмарку, ви зможете підтримати українських воїнів, частину коштів від продажу буде спрямовано на закупівлю актуальних речей для української армії.
Крім того, відбудуться відкриті майстер-класи по створенню книжкових ілюстрацій із матеріалів, наданих «Baba z Wrzeszcz» – соціальною ініціативою, спрямованою на пошук «скарбів», захованих у шафах (тканини, пряжа, галантерея), та передачу їх до шкіл або митцям для проведення різноманітних майстер-класів з рукоділля.

Fundacja RC
Biblioteka Ukraińska w Gdańsku / FB
Baba z Wrzeszcza /

Powrót do programu

🔘 Warsztaty beatbox
Warsztaty rozpoczną się od części edukacyjnej, podczas której uczestnicy nauczą się podstawowych technik wydobywania dźwięków imitujących perkusję przy użyciu aparatu mowy. Następnie, pod kierunkiem Jana Elfa, stworzą rytmy i zaproponują krótki pokaz. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni zdolni do wydobycia dźwięku przy użyciu aparatu mowy. Osoby niesłyszące będą dodatkowo pracowały z głośnikami. 

Warsztat poprowadzi Jan Elf Czerwiński – wokalista/beatboxer z Gdańska, trzykrotny mistrz polski Polish Beatbox Battle w kategorii loop station.

Więcej

Obowiązują zapisy

Powrót do programu

🔘 Warsztaty Język turecki bez tajemnic
Warsztaty dadzą możliwość zapoznania się z językiem tureckim i kulturą Turcji. W ich trakcie uczestnicy poznają historię języka tureckiego i nauczą się podstawowych zwrotów.
Organizatorem jest szkoła języka tureckiego www.eturecki.pl.

🔘 Koncert zespołu muzyki tureckiej Semavi (wstęp wolny)
Semavi zagra dla uczestników tradycyjne utwory tureckiej muzyki ludowej. W skład zespołu wchodzą: Olgun Aydın (gitara basowa, śpiew), Yasemin (Jaśmina) Çetiner-Słowikowska (flet, ney, zurna, śpiew), Tomasz Hoffman (perkusja), Tomasz Merta (piano), Kamil Słowikowski (gitara, saz).
Koncert tanecznie wspierać będzie gdański zespół Farasha. Dziewczyny sięgają po inspiracje taneczne z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, a także wplatają w repertuar fuzje z tańcami innych regionów świata.

Powrót do programu

Deklaracja Dostępności Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku

„Okno na świat” to festiwal otwarty i dostępny. Do udziału zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska i regionu, w tym naszych sąsiadów niepochodzących z Polski, oraz goszczących w Trójmieście turystów i turystki.

Skip to content